Solo-höylä halkaisee, höylää ja profiloi samalla kertaa
|
|
|
Kultainen kirves – palkinto parhaasta puuntyöstökoneesta Land Lantbruk - lehdeltä, Elmialta ja Skogsägarnalta. |
Logosol SH230 – jokaisen puusepän ja käsityöläisen ehdoton hankinta.
SOLO-HÖYLÄ KUULUU jokaisen sahan omistajan ja puusepän varusteisiin. Se on monipuolinen kone, joka mitoittaa, halkaisee, tasohöylää ja profiloi. Kun totut koneen suureen kapasiteettiin ja mahdollisuuksiin, sinun on vaikea tulla toimeen ilman sitä. Solo-höylä tasohöylää ja sahaa puutavaran määrämittaan samalla kertaa 230 mm leveän kutterinsa ansiosta, jossa sahanterä on asennettu suoraan kutterin sivulle. Kutteri ja sahanterä pyörivät 6000 kierrosta
minuutissa, mikä takaa erinomaisen pinnan sekä höylättäessä että sahattaessa. Logosolin höylänteräluettelossa on runsaasti esimerkkejä mahdollisista profiileista. Profiiliteriä voidaan käyttää yhtä aikaa tasohöylänterien ja sahanterän kanssa. Solohöylällä ura ja pontti voidaan tehdä jopa 5 cm leveään paneeliin. Tätä leveämpiin paneeleihin voidaan tehdä nk. puolipontti.
Tasohöyläys ja dimensiohöyläys
Solo-höylää käytetään yleisimmin taso- ja dimensiohöyläykseen. Saat oikeanlevyistä ja samalla tasohöyläyttyä puutavaraa. Jos kaikki neljä sivua halutaan työstää, aihio ajetaan koneen läpi kaksi kertaa. Korkeus- ja leveysasetus tapahtuu kahdella yksinkertaisella työvaiheella.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Leveys ja paksuus asetetaan kahdella yksinkertaisella työvaiheella. | Sahanterä halkaisee ja samalla aihio tasohöylätään. | Tuloksena on täsmälleen määrittämiesi mittojen mukainen tuote. | Jos kaikki neljä sivua halutaan työstää, aihio ajetaan koneen läpi kaksi kertaa. |
Profilointi Solo-höylällä
Toinen käyttökohde on profilointi. Solo-höylällä valmistat helposti tavallisesta höyläämättömästä lankusta arvokkaita paneeleja, katto- ja lattialistoja, ovi- ja ikkunakarmeja yms. Profiiliterät ovat HSSlaatua ja pysyvät terävinä 3000-6000 juoksumetriä. Terät voidaan teroittaa 5-10 kertaa.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Profiiliterä asennetaan kutteriin. | Leveys ja paksuus asetetaan kahdella yksinkertaisella työvaiheella. | Terä halkaisee aihion määräleveyteen ja samalla profiiliterä jyrsii. | Tavallisesta höyläämättömästä lankusta olet nyt saanut arvokkaan höylätyn tuotteen. |
![]() |
"Jos sinulla ei ole omaa metsää tai aiempaa kokemusta pienimuotoisesta puunjalostuksesta, kannattaa aloittaa Solo-höylällä. Se on kone, josta on todella hyötyä."
Nysågat-asiakaslehtemme toimittaja Janne |
"Solo-höylä on paras kaverini!"
Bengt-Olov Byström, Logosolin toimitusjohtaja |
![]() |











