Uutiset

Puhelin: +358 5 345 8200

TILAA MAKSUTONTA TIETOA...

Keskijatkos M7 0,5 m – Logosolin väärinymmärretyin tuote!

mittforlangning_300

Pääasiat:
• Jos aiot sahata yli 7 metrisiä tukkeja, käytä kahden metrin jatkosta ylimääräisellä tukkihyllyllä
• Jos aiot sahata yli 8,5 metrisiä tukkeja, käytä kahden metrin jatkosta ylimääräisellä tukkihyllyllä, kahdella keskijatkoksella ja kahdella 0,5 m linjarijatkoksella.
• Jos haluat parantaa tarkkuutta, käytä myös uutta X550-saksitukea


Yllä olevilla esimerkeillä sahalaitos on hyvin tasapainoinen. Jos sinulla on enemmän kuin yksi sahayksikkö asennettuna sahalaitokseen, esimerkiksi moottori- tai vannesaha ja hirsijyrsin, voi olla järkevää lisätä vielä yksi 1 metrin jatkos ”parkkialueeksi” jouten olevalle sahayksikölle.

 

Keskijatkos 0,5 m,
tuotenro: 4507-000-0500
Jatkos 0,5 m,
tuotenro: 4507-000-0600
2 m jatkos tukkihyllyllä,
tuotenro: 4507-000-2000
Saksituki X550 (UUSI),
tuotenro: 4500-070-200

 

 

 

Miksi ostaa 0,5 metrin keskijatkos, kun tavallisen 0,5 metrin jatkoksen saa puolet halvemmalla?


Logosol Solosahalaitos on suunniteltu 4,5-5 metrin pituisten tukkien sahaukseen. Tietenkin voit sahata joko pidempiä tai lyhyempiä tukkeja, mutta standardina sahalaitos on optimoitu tälle pituudelle.

Venäjällä tukit ovat pääasiassa 5,5-6 metriä pitkiä. Tarjotaksemme hyvin varustellun sahalaitoksen niille pituuksille, tukkihyllyjen etäisyys on kasvatettava 2 metristä 2,5 metriin. Samanaikaisesti linjarit pidennetään 0,5 metrillä molemmista päistään. Tällä tavoin saat 7 metriä pitkän sahalaitteen, jolla tukit lepäävät hyvin tasapainossa laitteen minimaalisella notkumisella.

Todennäköisesti nimi sekoittaa asiakkaitamme. Oikeastaan tuotetta ei pitäisi kutsua jatkokseksi. ”Laajenna-tukkihyllyjen-etäisyyttä-laite” olisi paljon kuvaavampi nimi, mutta luonnollisesti olisi vaikea puhua tuotteesta aina noin pitkällä nimellä. Keskijatkos on tarkkaan ottaen enemmän tukkihyllyjen etäisyyden säätöosa, kuin linjarijatkos.
 

Merkittävästi parempia sahaustuloksia, kun keskijatkosta käytettään yhdessä muiden jatkosten kanssa.

Aina kun sahalaitosta jatketaan sen päistä, tulisi myös tukkipetien etäisyyttä jatkaa. Suoraan sanoen jokaisen, joka on pidentänyt sahalaitostaan sen päistä, pitäisi hankkia myös keskijatkos. Ero sahaustarkkuuden paranemisessa ja työnteon helpottumisessa on suurempi kuin uskotkaan.

Keskijatkos sisältää kolme osaa: linjarin jatkos, säätötuen sekä ristipalkin jatkos. Näiden liitokset ovat hyvin vahvoja, eivätkä vaikuta sahalaitoksesi vakauteen tai tukevuuteen.

 

 

 

Stammholz OY | Laisniementie 10 | FI 49730 Muurikkala | Puhelin: +358 5 345 8200 | Fax: +358 5 345 8209 |