Uutiset

Puhelin: +358 5 345 8200

TILAA MAKSUTONTA TIETOA...

Solosahasta on tullut osa venäläistä kulttuuria

Viisi vuotta sitten Nysågat-lehti (vastasahattu) kävi vierailulla Venäjällä.
Tämän matkan jälkeen on myyntimme Venäjälle noussut tasaisesti ja se kilpailee nykyään USA:n kanssa suurimman vientimarkkinakohteen tittelistä. Ihmisten ja koneiden ryöstökäyttö on vähentynyt samaan tahtiin ja nykyään Venäjä on maa, joka monella tavalla muistuttaa Ruotsia. Kasvava joukko ihmisiä ostaa itselleen Solosahan ainoastaan huvin vuoksi.

logosolrussia_080207
Vladimir Konenkov ja Irina Laguta työskentelevät Logosolin palveluksessa Venäjällä ja ovat vastuussa jälleenmyyjäverkosta, joka ulottuu aina Tyynelle valtamerelle asti.

Maailman kylmin paikka

Logosol tekee nykyään yhteistyötä Pietarissa sijaitsevan tuontiyrityksen, Absolut, kanssa. Tätä toiminnan osa-aluetta kutsutaan nimellä Logosol Rus ja sitä hoitamaan on palkattu kaksi henkilöä, Vladimir Konenkov ja Irina Laguta. Heidän markkina-alueensa ulottuu aina Tyynelle valtamerelle saakka.
– Ikävä puoli on se, että meillä on harvoin tilaisuus tavata jälleenmyyjiämme ja asiakkaitamme. Matkat ovat yksinkertaisesti liian pitkät, Vladimir sanoo.
Hänen unelmansa on päästä käymään Jakutskin kaupungin jälleenmyyjän luona Koillis-Siperiassa, maailman kylmimmällä asutulla alueella. Alueella on mitattu jopa -70 °C:n lämpötiloja. Miksi 210 000 ihmistä asuu niin kylmässä kaupungissa?
– Alueella on suuria timanttiesiintymiä, Vladimir vastaa.
Mutta siellä on myös kesä ja kasvaa puita. Sahatun puutavaran hinnat ovat nousseet pilviin, mistä johtuen oman puutavaran sahaaminen on tullut entistäkin kiinnostavammaksi. Yhä useammalle ratkaisu on Solosaha. Erona on, että asiakkaat hakevat sahansa koiravaljakoilla Logosolin jälleenmyyjiltä, liikkeestä, jonka nimi käännettynä on Ruotsalainen Laatu.

Yksityinen metsätalous alkaa nostamaan päätään

On olemassa kolme tärkeää syytä siihen, että Logosolin myynti on lisääntynyt ja muuttanut luonnettaan Venäjällä. Maassa on eniten metsää koko maailmassa, mutta melkein kaikki on valtion omistuksessa. Pian on kulunut kaksi vuotta siitä, kun voimaan tuli laki metsämaan vuokrauksesta, joka mahdollistaa metsän vuokraamisen 70 vuodeksi kaikkine velvollisuuksineen, joita ruotsalaisillakin metsänomistajilla on, kuten hoito, harvennukset ja istutukset. Venäjällä alkaa syntymään jotain, joka muistuttaa yksityistä metsätaloutta.
Vanhat maanviljelystä harjoittaneet kollektiivitilat, kolhoosit, ovat lakanneet toimimasta ja ovat nykyään tavallisten kylien kaltaisia. Jokaisella kolhoosilla oli oma sahansa, suunnilleen samaan tapaan kuin Ruotsissa olivat perinteiset kyläsahat. Ne ovat loppuun kuluneita, eikä kukaan enää ota vastuuta niistä. Nykyään ne korvataankin Solosahoilla.
Kolmas syy aiheutti sen, että Logosolin varastot olivat ajoittain tyhjinä keväällä 2007. Asiakkaat ympäri maailman joutuivat odottamaan sahojaan. Ilmastonmuutokset ovat muuttaneet voimakkaasti metsätalouden edellytyksiä tietyissä Venäjän osissa, esimerkiksi Uralvuorilla ja Arkangelin alueella. Maaperä on soista ja perinteisesti hakkuut on suoritettu syksyllä, jotta tukit on voitu kuljettaa talvella maan ollessa jäätynyt.
 

Ilmasto muuttuu

Talvella 2006/2007 maa ei jäätynyt lainkaan. Hakatut tukit jäivät lojumaan metsiin ja olivat vaarassa pilaantua. Ongelma ratkaistiin Solosahojen avulla, jotka kuljetettiin metsään. Sahattua puutavaraa on helpompi kuljettaa.
Pitkät etäisyydet ovat ylipäätään syy siihen, miksi venäläiset ostavat itselleen oman sahan ja höyläkoneen, aivan kuin Ruotsissakin. On sekä helpompaa että halvempaa jalostaa metsän tuotteet paikan päällä, siellä, missä puutavarakin aiotaan käyttää kuin kuljettaa ensin tukkeja pitkiä matkoja suurille sahoille.
Oli kyseessä sitten venäläinen taiga tai ruotsalainen saaristo, ratkaisu on sama - Solosaha.

Stammholz OY | Laisniementie 10 | FI 49730 Muurikkala | Puhelin: +358 5 345 8200 | Fax: +358 5 345 8209 |